
Amsterdam | Vrijdag 23 november opende de Kunstvlaai 2012. De organisatie verruilt dit jaar het Westergasterrein voor het Sint Nicolaas Lyceum, nog geen tien minuten lopen van station Amsterdam Zuid. Het voormalige schoolgebouw biedt een sfeervol podium aan meer dan zeventig onafhankelijke kunstorganisaties. Kunstbeeld mocht een kijkje nemen tijdens de opbouw.

Fleur van Muiswinkel en Natasha Ginwala werden door Stichting Kunstvlaai aangesteld als curators. Zij reisden door heel Nederland om te kijken waar kunstenaarsinitiatieven, masteropleidingen beeldende kunst en andere kunstinstellingen zich mee bezig houden. Omdat het culturele veld in Nederland verandert, willen zij met de Kunstvlaai wijzen op nieuwe methoden van (zelf)organisatie in de kunst. Er zijn ook veel internationale kunstinitiatieven uitgenodigd, met als achterliggend idee dat kunstinstellingen van elkaar kunnen leren en elkaar kunnen inspireren.
Deze editie gaat het minder om de aanwezigheid van objecten en meer om processen, legt Giwala uit. “We bevinden ons natuurlijk nu letterlijk in een school. Het leerproces speelt een belangrijke rol dit jaar. Het gaat nu eens niet alleen om het eindresultaat, maar ook om wat daaraan vooraf gaat. Wat zijn de belangrijke momenten tijdens een opleiding?” Verschillende kunstacademies geven workshops en performances. Ook alternatieve kunstopleidingen, zoals scholen die door kunstenaars worden geleid, krijgen de ruimte. Een voorbeeld is de Canadese Arbour Lake Sghool, waar de studenten ook vakken jazz of bouwkunde kunnen volgen.
Dat iedere instellingen een eigen klaslokaal tot zijn beschikking geeft, kan de bezoeker niet ontgaan:

De openingsceremonie zal in deze gymzaal plaatsvinden

De gang

Schoolbord in het lokaal van HMK { HotelMariaKapel }

Werken van Roland Sips worden opgehangen in het voormalig handenarbeidlokaal dat aan Stichting Zet is toegewezen

Hier komt de ‘Conversation Room’ waar debatten en Artist Talks plaatsvinden.

De Servicegarage zal in samenwerking met WORM het openingsfeest geven in de soos

Vergeten briefjes in de soos

De muur in het lokaal van Onomatopee wordt gewit. Hier komt een tentoonstelling van vier kunstenaars die werken maken die met geografie te maken hebben.

Op de grond: de maquette van de installatie van Sjoerd van Leeuwen in het lokaal van Nieuwe Vide

Sjoerd van Leeuwen staat klaar om te bouwen. Hij maakt een video-installatie waarin hij een link legt tussen de Hedwigepolder en de opera De Stomme van Portici.

Hoewel de meeste kunstenaars nog flink aan de slag moeten, is een enkeling al klaar


Kees Koomen (blog) gaat wel negentien kunstwerken exposeren in zijn lokaal

Dit kunstwerk is bijna op de plaats van bestemming
Een ander doel is om kunstinstellingen bij elkaar te brengen en samenwerkingen mogelijk te maken. Zo werken Roodkapje en WORM samen in wat een fietsenstalling moet zijn geweest?

MU, KOP, Kunstpodium T, CBK ’s-Hertogenbosch en Landkunst (bkkc brabants kenniscentrum kunst en cultuur) gaan samen het schoolplein omtoveren. Daar is op dit moment nog weinig van te zien.

Een ticket voor de Kunstvlaai is twee dagen geldig. En twee dagen zul je minstens nodig hebben, want de school is groot.

Foto’s: Sophia Zürcher
Kunstvlaai 2012
23 nov. t/m 2 dec. 2012
Sint Nicolaas Lyceum Amsterdam
Prinses Irenestraat 21, Amsterdam
www.kunstvlaai.nl